See Mononen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Probably from vernacular forms of Salomon and Filemon + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mononen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mononen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mononen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mononen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mono",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "Monola"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Mononen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmononen/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞no̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ononen"
}
],
"word": "Mononen"
}
{
"derived": [
{
"word": "Monola"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "nen"
},
"expansion": "+ -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Probably from vernacular forms of Salomon and Filemon + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Mononen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mononen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Monosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Monosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Monosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Mononen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Mononen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mono",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ononen",
"Rhymes:Finnish/ononen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmononen/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞no̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ononen"
}
],
"word": "Mononen"
}
Download raw JSONL data for Mononen meaning in All languages combined (19.9kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Mononen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Mononen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.